Карамфил подправка с екзотичен аромат и много ползи за здравето.
Карамфилът е ароматните цветни пъпки на дърво от семейство Myrtaceae, които са произлезли от Индонезия.
Едно от местата, където се отглежда тази подправка са влажните зони на Шри Ланка, там има засети около 7600 хектара обработваема земя с карамфил. Цейлонския карамфил има по мек вкус и по едра глава, сравнена с другите. Пъпките от растението се събират неузрели, след което се изсушават и целите карамфили са оформени, като малък червеникаво-кафяв шип с луковичен връх.
Ценена в целия Стар свят заради своите антисептични и анодинови свойства, както и заради уникалния си вкус, ароматната пъпка на карамфиловото дърво се използва и като освежител за дъха от китайските императори и като превантивно средство срещу чревни паразити от африкански племенни лечители. Вкусът му е описан като „опушен“ или „пиперлив“, но тези думи са само приблизителни; вкусът на гвоздейчета карамфил е като никой друг вкус на света.
Карамфилът е остра, топла подправка с много интензивен вкус и аромат. Усеща се сладост, горчивина и стипчивост със значително количество топлина. Много по-мощен е от повечето други подправки, затова се използва в по-малки количества. Може да се ползва, както цял, така и смлян. Той служи са овкусяване на месо, сосове и ястия с ориз, особено се използва заедно с канела и индийско орехче в сладки ястия, преди всичко в есенни /с аромат на тиква/. При готвене на ястия той се слага рано в ястието и целите карамфили се отстраняват преди сервиране, защото имат много твърда и дървесна структура.
Карамфилът се комбинира много добре със звезден анасон, зърна пипер, кориандър, къри, копър, джинджифил и с цитрусови кори. Изключително добра е комбинацията му с ябълки. Други храни в които се вписва добре са цвекло, червено зеле, шунка, свинско месо, всякакъв вид тиква и сладък картоф.
Една чаена лъжичка смлян карамфил съдържа 30% от препоръчителния дневен прием на манган, освен това в него се съдържа ватамин К, витамин С, калций и магнезий.
Карамфилът е подправка, обогатена с много хранителни вещества и минерали, включително калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий и цинк. Витамините, които се намират в тях, включват витамин С, тиамин, рибофлавин, ниацин, фолат, витамин В6, витамин В12, витамин А, витамин Е, витамин D и витамин К.
Биоактивните вещества, намиращи се в карамфила, са причина за много ползи за здравето, свързани с карамфила. Ползи за здравето на цейлонския карамфил:
- Подобрява храносмилането
- Съдържа високо количество антиоксиданти
- Притежава антибактериални свойства, които спомагат поддържане здравето на устната кухина
- Има положителен ефект върху черния дроб
- Спомага за запазване на костната маса
- Помага за лечение на стомашни язви
Карамфилът се използва до голяма степен като изсушени цели пъпки. Използва се за смеси от къри, а маслото от карамфил се използва за ароматизиране на храни и във фармацевтичната парфюмерия.
Карамфилът се използва цял или смлян, за да осигури вкус както на сладки, така и на солени храни при ецване и за производство на сосове и кетчупи. В медицината се оценява като карминативно, ароматно и стимулиращо средство. Използва се в цигарената промишленост като овкусител. Маслото от карамфил се използва в парфюмите, в стоматологията и прочистващо средство при микроскопия.
Основни райони за отглеждане
Карамфилът се отглежда главно във влажната зона на страната в Шри Ланка. Общата площ на карамфиловете дървета е около 7618 хектара и областите Канди, Кегале и Матале са основните му райони за растеж.
Отзиви
Все още няма отзиви.